Vitalik Buterin: Zcash Teknolojisi Ethereum’a Fayda Sağlayabilir

Etheum’un kurucusu Vitalik Buterin zcash teknolojisinin ethreuma fayda sağlayabilir dedi. Yaptığı açıklamalar ile sıkça gündeme gelen Vitalik ilk defa ethereum hakkında olumlu bir açıklama yaptı diyebiliriz. Bunun ardından ise ethereum kısa süreliğine verdiği 2. lik sırasını rippledan geri aldı.

Bundan dolayı bu açıklama bazı kesimler tarafından samimi algılanırken büyük bir kesim tarafından ise mecburiyetten yapılan bir açıklama olarak anıldı. Çünkü ethreum hakkında pek pozitif konuşmayan ve neredeyse sürekli kötüleyen bir sahibi var o kişi de Vitalik Buterin. O açıklamaların ardından böyle bir açıklama gelmesi herkesi şaşırtmış durumda.

Buterin’in açıklamasına göre Zcahs teknolojisinin ethereuma ölçeklendirme anlamında pozitif katkı yapabileceğinden söz etti. Bu teknoloji ile ethereum ve onun alt yapısı ile çıkan ICOların da artık daha iyi teknolojiye sahip olacağından bahsetti. Bildiğiniz üzere bir çok ICO ethereum alt yapısı ile çıkmaktadır.

Ölçeklendirme anlamında ne demek istedi bunu biraz açmak gerekirse, bildiğiniz gibi bir çok kripto para daha hızlı olmakla övünmektedir. Saniye de ne kadar fazla işlem yaparsa bir para o kadar fazla övünür çünkü kripto paralar arasında ki farklardan biri de budur. Örneğin ripple çok hızlı işlem hızına sahip olduğu için borsalar arası para aktarımında az seviyelerde kullanılan para birimlerinin başında gelmektedir.

Zcash teknolojisinin ise ethereuma bu alanda bir katkı yapacağından bahsedildi. Bu teknoloji ile birlikte ethereum saniyede 500 işlem kapasitesine ulaşacak ve bu alanda sayılı koinlerden biri olacak. Bunun sayesinde hacminde de sürekli artış sağlanacaktır ve tabi ki fiyatında da gözle görülen artmalar olacaktır.

Vitalik sözlerine şöyle devam etti; Böyle bir kurulumun Ethereum işlemleri için 24X, ER20 transferleri için ise 50X oranında hız kazanacağını belirtti.

Zk- snarks teknolojisi ethereuma neler katacak hep beraber göreceğiz. Ama sonunda Vitalik Buterin’in sahibi olduğu koin hakkında güzel şeyler söylediğini görmek güzeldi.