Tether Bitcoin İlişkisi Manipülasyondan Mı İbaret ?

Tether bitcoin ilişkisi manipülasyondan mı ibaret ? Herkes son zamanlarda düşüşte olan bitcoinin yüksek tether basımı ile manüpile edildiğini düşünüyor. Sürekli çok yüksek miktarlarda tether basılıyor ve piyasaya sürülüyor. Bunların sonucunda ise bitcoin güzel oranlarda yükseliyor veya belli bir dirençte kalarak düşüşünü durduruyor.

Araştırmalara ise bunu tersini söylüyor ve tetherin bitcoin üzerinde ki etkisi çok ama çok düşük deniliyor.

Tether- bitcoin fiyatının manipülasyon teorisinin ele alındığı raporda piyasaya sürülen tetherler ile bitcoin işlem hacmi arasında olumlu olan hiçbir bağlantı bulunamadı. Bundan dolayı da bitcoinin fiyatı üzerinde yüksek bir etkiye sahip olmadığı tespit edildi.

Bunun aksine ise Temmuz ayında ki Teksas Üniversite araştırmasında bunun tam tersi söylenerek. Bitcoinin 10 ay önce 20.000 dolara çıkmasında tetherin büyük etkisi olduğunu tespit etmişti. Özellikle stabil giden durumlarda etki ederek bitcoin fiyatının yukarı çekilmek istenmesinden bahsedilmişti.

Fakat genel olarak tüm raporlar neticesinde doğrudan veya dolaylı olarak bu kadar yüksek miktarlarda tetherin piyasaya sürülmesi toplam market hacmini arıtıyor. İşlem hacimlerini de bu şekilde artıran tether aslın kripto paralar için büyük bir destek kaynağı gibi görünüyor.

Her yüksek tether basımında bir kaç koin çok yüksek oranda artıyor. Ardından ise buradan karını alanlar bitcoine geçip bitcoini de az da olsa yukarı çekmeyi başarıyor. Yani tether son zamanlar da oldukça etkili. Fakat direkt olarak bitcoinin fiyatını artırmak için amaçlanmış bir para birimi değil deniliyor.