Regülasyon Haberleri Bitcoin Piyasasını Sarsıyor Mu ?

Uluslararası ödemeler bankası (BIS) tarafından hazırlanan rapora göre son zamanlarda çıkan bitcoin regülasyon haberlerinin bitcoin fiyatını etkilediğini düşünüyor. Olumlu olsun olumsuz olsun bitcoin regülasyon habeleri gerçekten bitcoin fiyatını etkiliyor mu? Regülasyon habeleri ile 8.500 dolara çıkan bitcoin, ret cevabı almasından sonra 6.000 dolara kadar gerilemişti gerçekten bu teori gerçek mi ?

Bu durum bir çok bitcoin otoritesi tarafından konuşulan ve ilgi duyulması gereken bir durum. Çünkü regülasyon haberleri piyasaya pompalanıyor ardından bir beklenti oluşuyor ve bitcoin fiyatı 2-3 bin dolar seviyesinde artış gösteriyor sonrasında ise kabul edilmeyince geriye düşüyor. Akla burada ilk gelen soru şu ” bu bir oyun mu”. Çünkü birileri bu haberleri pompalayıp ardından yüksek kar ile elinden çıkardıktan sonra satıyor. Sonrasında ise düşünce tekrar dipten yüksek miktarda bitcoin topluyor olabilir.

BIS’ın özelikle belirttiği durum ise Winklevoss ikizlerinin bu konuda başrol oynadığı. Bilindiği üzere bu ikizler Fcebook’tan aldıkları yüksek tazminatı bitcoine yatırmış ve milyarder olmuşlardı. Bu ikizlerin başvurusu ret cevabı aldıktan sonra ise bitcoin 1 saat gibi kısa bir sürede %15 lik oranda bir düşüş yaşadı.

Gerçekten Bir Manipülasyon Var Mı ?

Bu konuda diğer bir örnek ise Çin bankalarından ve devletinden gelen sürekli yasaklamalar sonrasında Çin devletinin yüksek oranda aldığı bitcoinler. Bitcoin ETF’si gerçekten manipülasyona çok açık olduğu için mi red cevabı alıyor. Yoksa olay tamamen bir manipülasyon mu bu konuda kimse hemfikir olmuş durumda değil. Çünkü farklı açılardan bakılınca her düşünceye dair somut örnekle karşılaşmaktayız.

Bitcoin piyasası biraz daha regüle olmuş duruma gelmeden bu söylentiler devam edecek. ETF başvuruları, ülkelerin tutumları, sahte yasaklamaları ile bitcoin fiyatında suni oynamalar devam edecek gibi. Ancak biraz süre geçip de daha regüle ve daha yükse hacimli bir piyasa haline gelirse, kripto para piyasası artık eskisi gibi olmayacak gibi görünüyor.

Artık çok büyük haberler olmadan bitcoin fiyatında suni oynamalar yapılıp elde tutulan bitcoin miktarları artırılamayacak gibi duruyor. Değerli okurlarımız siz bu konuda neler düşünüyorsunuz lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bakalım insanımız bu konuda ne düşünüyor bu hareketlere doğru tepki mi veriyoruz, yoksa aldanıp zarar mı ediyoruz.