Network Marketing Tarihçesi – Network Marketing Kurucusu ve Detayları

Network Marketing Nerede Başlamıştır ve Kurucusu Kimdir ?

Network marketing Amerika’da doğmuş bir sistemdir. İlk fikri ortaya atan Carl Rehnborg’tur. 15 Mayıs 1887 yılında fakir bir ailenin çocuğu olarak Florida eyaletinde doğmuştur. Rehnborg, kimyager olmasının yanında astroloji ve tıp konusunda okumayı, araştırma yapmayı seven bir genç olarak yetişmiştir.

Dünyadaki çalkantılı dönemlerden biri olan birinci dünya savaşı öncesi, işsiz kalan Carl Rehnborg, 27 yaşındayken bir petrol şirketiyle çalışmaya başlamış ve Çin’ e muhasebeci olarak atanmıştır. Yaptığı bitkisel araştırmaların, anatomik bilgilerin hayatında bir önemi kalmamıştır.

Muhasebeci olarak başladığı Çin iş hayatında, gemi inşaatı denetleyicisi ardından bir Amerikan firmasında süt üretim temsilcisi olmuş. Ardından Colgate şirketinin Şanghay temsilcisi olarak devam etmiştir. Rehnborg, Çin’de kaldığı süre boyunca, insanların beslenme alışkanlıkları ve sağlıkları arasında gözlemler yapar, topladığı bitkilerle karışımlar ve deneyler yapmaktan geri durmaz. Bununla birlikte satış ve pazarlama konusunda da kendisini geliştirir.

Rehnborg, 1927 yılında ülkesine döndüğünde, yine fakir ve işsiz bir adamdı. Çin’de yaptığı bitkisel deneyleri insan sağlığına uygun ve faydalı hale getirme fikrine inanmıştı. Bu işe devam edebilmek için, California’daki Balboa Island şehrinde çok zor şartlar altında kiraladığı bir evin çatı katını deneyler yapmak için uygun hale getirdi. Kendisine küçük bir laboratuar inşa etti.

Carl Rehnborg, topladığı binlerce bitkiyle, yıllarca yaptığı çalışmalar yaptı. Yaptığı deneyler artık onu 1933 yılında, besin takviyelerini ve vitamin ilaçlarını küçük çapta da olsa üretebilir hale getirmişti. 1934 yılında ilk şirketini kuran Rehnborg, bu şirkete California Vitamin Campany ismini verdi.

Network Marketing Sektörünün Doğuşu

Çin’de edindiği tecrübeler, onun satış konusunda, farklı fikirler geliştirmesine sebep olmuştu. Ürünlerini, dağıtım ve reklam aşamasında, o güne kadar uygulanmamış bir sistemle satışa sunmayı düşünüyordu, bu satışın ismi, Türkçesi doğrudan satış olan, direct selling satış sistemiydi, yani insanlara tavsiye ile birebir satış. Rehnborg insanlara tavsiyenin satış pazarlamadaki gücünü çok iyi biliyordu ve ekonomik kriz yaşanan Amerika’da işsizlerin sayısı oldukça fazlaydı.

Doğrudan satış sistemini arkadaşlarına anlatmaya başlayan Rehnborg, onlara yaptıkları her satışta prim alacaklarını ve bu şekilde kendi istedikleri yerde istedikleri şekilde çalışabileceklerini anlattı. Distribütör, adını verdikleri bu satıcılarla, şirket arasında kar paylaşımı, prim dağılımı gerçekleşmeye başlamıştı ve bu herkes için kazanç demekti.

Rehnborg aynı zamanda ilk multivitamin üreticisidir. 1942 yılında California’nın San Fernando vadisinde üç buçuk dönümlük bir çiftlik alıp bu arazide daha fazla herbal bitki üretebilecek konuma gelmiştir.

1945 yılında şirketin ismini Nutrilite Products İnc. olarak değiştirmiş ve aynı zamanda çok katlı pazarlama sistemine geçişinde çalışmalara başlamıştı. Ekibiyle birlikte, bugün dünyada uygulandığı anlamda, çok katlı pazarlamanın da temellerini atarak MLM ‘nin dünyadaki ilk uygulayıcısı olmuşlardır. 1950′ li yıllara yaklaşıldığında Rehnborg artık üniversitelerle birlikte çalışmalar yapıyor ve ürünlerini geliştirerek ürün çeşidini de hızla artırıyordu.

MLM sistemine geçişle birlikte, artık Nutrilite şirketinin çalışanları, sadece birer dağıtıcı değil aynı zamanda birer serbest girişimcilerdi. Çünkü artık işleri sadece ürün satmakla sınırlı değildi. İş fikri satışı da yapabilecek, kendi gruplarına dahil ettikleri kişilerin yaptıkları satışlardan da sınırsız gelir elde edeceklerdi. Son derece heyecan verici bir çalışma sistemiydi bu. Kimse fabrika yada iş yeri kurmak zorunda olmadan kendi işini kurabiliyordu artık. Bu durum, satış pazarlama dünyasında, sessiz bir devrim niteliği taşıyordu.

Diğer Kaynaklara Göre Network Marketing Doktora Teziyle Bulunmuş Olabilir !

Çoğu kaynağa göre MLM nin doğuşu Rehnborg’ un dehası ve tecrübesi sayesinde bulunan bir sistem. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bazı kaynaklar MLM sistemini bulan kişinin Rehnborg olmadığını, Amerika’da bir doktora tezinden ortaya çıktığını iddia etmektedir, fakat bu söz konusu doktora teziyle ilgili kesin bir bilgi ya da kanıt mevcut değildir.

Nutrilite Products İnc. şirketinin en başarılı iki distribütörü olan Jan Vay Andel ve Rich Devos şirketin en iyi distribütörleri ve en çok kazanan MLM liderleri olmuşlardı. Bu iki genç adam yıllar boyunca Rehnborg’la çalışmışlardı ve sistemin ne kadar güçlü ve etkili olduğunu en yakından bilen kişilerdi.

Rich ve Jay bu kadar mükemmel işleyen ve şirketler için dağıtım ve reklam maliyetini neredeyse sıfıra indiren, bu satış pazarlama metodunu tamamen benimsemiş olacaklar ki, Nutrilite şirketinden ayrılarak kendi şirketlerini kurmaya karar verdiler. 1959 yılında ”Amerikan yolu” anlamına gelen, Amerikan Way ismiyle kendi şirketlerini kurdular. Kısaca Amway ismini verdikleri şirket 1970 yılında, Nutrilite şirketini satın alarak Nutriway ismiyle vitamin satışlarını bu isim altında gerçekleştirmeye başladı. Bugün de devam ediyorlar, halen dünyanın yaklaşık 80 ülkesinde Nutriway ürünleri satılmaktadır.

Bugün ise Network Marketing sektörü dünya genelinde on binlerce şirkete, milyonlarca serbest girişimciye ve milyarlarca dolar ciroya sahip olan bir iş modeli. Coca-Cola ve Ülker gibi, ülke ve dünya çapında şirketlerin de tercih ettikleri bir sistem. Dünyada da en çok milyoner çıkartan sektör olma unvanına sahip.