İstediğiniz İşi Bulmanın En Kolay Yolları – NE İŞ YAPMALISIN ?

İş Bulmanın Kolay Yolları

Herkes kendisine uygun olan bir işi yapmaktan hoşlanır. Bir ressam resim yapmaktan hoşlanır, zanaatçi elleriyle çalışmayı sever. Daha az belirgin yetenekleri olanları tercihlerini iş ve sanayi gibi alanlar için kullanırlar. Gelin sizlerle birlikte bugün istediğiniz bir işi bulmanın yollarını inceleyelim.

İstediğiniz İşi Bulmak İçin Bunları Yapmalısınız:

1- Tam olarak nasıl bir iş yapmak istediğinize karar verin. Eğer böyle bir iş mevcut değilse belki onu siz yaratabilirsiniz. Hayalinizde yapmak istediğiniz iş tam olarak ne ise onu gözünüzde canlandırın ve taslak halini belirleyin.

2- Birlikte çalışmayı istediğiniz şirket ya da bireyi seçin. Çalışacağınız alana uygun , sizi mesleki ve kişisel alanda geliştirecek , en önemlisi ise mutlu olacağınız bir iş yerini belirleyin.

3- Müstakbel işvereninizi, politikasını, personelini ve ilerleme şansını araştırın. Çalışma ortamlarının nasıl olduğunu , sizi ileriye taşıyacak ve yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz bir yer olup olmadığını araştırın.

4- Kendinizi, becerilerinizi ve yeteneklerinizi inceleyerek önerebileceklerinizi belirleyin ve başarılı bir şekilde sunabileceğinizden emin olduğunuz avantajları, hizmetleri, gelişmeleri, fikirleri vermenin yollarını ve araçlarını planlayın.

5- Sadece işiniz olsun diye iş araştırmayın. ” Benim için işiniz var mı?” veya “benim çalışmam lazım” gibi sözleri aklınızdan çıkarın. Açıkçası sıradan söylemleri ve kelimeleri aklınızdan silin. “Çalışacağınız yere sizin nasıl bir katkınız olabilir?” gibi soruların cevabı üzerine yoğunlaşın.

6- Zihninizde uygun bir plan oluşturduğunuz zaman, kendinizi ifade edecek bir CV ve enerjiniz ile birlikte isteğinizi belli edecek motivasyon mektubu oluşturun. Bu saydığım iki şeyi oluştururken bilen kişilerden yardım almayı ve özenerek hazırlamayı unutmayın.

7- Bu hazırladıklarınızı yetkisi olan uygun kişiye sunun, gerisini o yapacaktır. Her şirket ister fikir iste hizmet ya da “bağlantı” olsun, vereceği değerli bir şeyi olan insanları aramaktadır. Bütün şirketlerde, şirketin yararına yönelik kesin bir planı olan insan için yer vardır.

Bu işlemler fazladan birkaç gün ya da hafta alabilir, ama gelirde, ilerlemede ve saygıda görülecek farklar küçük bir maaşla yıllarca çalışmaktan kurtaracaktır sizi. Bunun birçok avantajı vardır, en önemlisi, seçilen bir hedefe ulaşmada bir ile beş yıl arasında zaman kazandırmasıdır.

Yukarı doğru yükselen basamakların yarısını çıkmış olan her insan bunu bilinçli ve dikkatli bir planlamayla başarmıştır.