Geleceğin Meslekleri | Gelecekte En Çok Para Kazandıracak Meslekler

Geleceğin meslekleri oldukça önemli bir konudur. İnsanlar geleceğin meslekleri hakkında oldukça araştırma yapmaktadır. Çünkü herkes geleceğin meslekleri hakkında bilgi edinip çocuklarını bu alanlara yönlendirmek istemektedir.

Gelişen ve değişen dünyada seçtiğimiz meslekte bir hayli önemlidir. Geleceğin meslekleri olarak görünen bu işler sayesinde geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Zaman ilerledikçe pek çok meslek grubu tarihe karışıyor. Aynı zamanda pek çok farklı ve yeni iş modelleri de geliyor. Örneğin 50 yıl önce yazılım yada bilgisayarla ilgili bir mühendislik ve meslek dalı yokken şuan hayatımızın pek çok yerinde bu iki mesleği görmek mümkün. Bu meslekler gibi pek çok örnek verilebilir. Gelecekte en fazla para kazandıracak meslekler listemize geçelim.

NOT: Sıralama önemsiz bir şekilde yaptık.

Geleceğin Meslekleri

1- Yazılım Mühendisliği

Yazılım günümüzde de oldukça büyük ihtiyaç haline geldi. Baktığımız zaman neredeyse her yerde yazılıma rastlamak mümkün. Akıllı telefonlar, uydular, telefon uygulamaları, web siteler, televizyonlar, otomasyonlar, bankalar yada robotlar. Neredeyse her yerde yazılıma ihtiyaç duyuyoruz. Bu gün bile bu kadar ihtiyaç varken, yazılım mühendisliğinin gelecekte en çok para kazandıran meslekleri arasında olmaması için hiç bir sebep yok.

2- Yayıncılık

Artık sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte televizyon izlenmeleri oldukça düşmeye başladı. Özellikle insanlar kendine dayatılanı değilde kendi istediği programları veya kişileri izlemek istiyor. Son zamanlarda popülaritesi hızla artan internet yayıncılığı da geleceğin mesleklerine aday.

3- E-Spor

Ülkemizde de yavaş yavaş duyulmaya başlayan e-spor, dünya genelinde oldukça yaygınlaşmaya başladı bile. Giderek artan bir izleyici kitlesi olan e-spor platformu ilerleyen zamanda bir futbol gibi büyük bir kitleye sahip olabilir. Buda e-sporu geleceğin meslekleri arasına sokmaya yetecektir.

4- Robot Teknisyeni

Gelişen dünyamızda robotlaşma günümüzde bile yavaştan başlamış durumda. Robotlarla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. İleride robotlar arabaları sürebilir, inşaatlarda çalışabilir yada pek çok kas gücü ile yapılan işleri bitirebilir. Böyle bir durumda robot teknisyeni kesinlikle şart olacaktır.

5- Biyoteknoloji – Biyoteknolog

Biyoteknoloji, insan, hayvan ve bitki hücrelerinin fonksiyonlarını anlamak ve değiştirmek amacıyla uygulanan çeşitli teknikleri ve işlemleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Biyoteknoloji geleceğimiz şekillendirecek meslek gruplarından bir tanesidir. Aşı, pestisit, tıbbi bitki üretimi. Hastalıkların erken tanımında, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi. Kriminal çalışmada DNA analizi. Yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesi. İnsan sağlığına yönelik olarak proteinlerin üretilmesi. Yeni sebze ve meyve üretimi. Bunlar gibi pek çok şey biyoteknoloji ile yapılabiliyor. Gelecekte de bu meslek grubunda oldukça fazla iş olacağa benziyor.

6- Veri Analisti – Data Analisti

Veri analizinde öncelikle bilgi keşfedilir, sonuçlar çıkarılır sonrasında veriler karar verecek olan kişiye yardımcı olmak amacıyla incelenir, ayıklanır ve belli bir şekilde dönüşüme uğrar. Gelecekte veri analisti en çok para kazandıracak mesleklerden birisi olacaktır.

7- Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Özgün, faydalı, inovatif, yüksek teknolojiye sahip, disiplinler arası, az enerji tüketen, çevreye duyarlı vb. özellikte endüstriyel ürünler yaratmak/geliştirmek hem üretici hem de tüketici için çok önemlidir. Endüstriyel tasarım mühendisleri tamda bu işi yapmaktadırlar.

8- Nanoteknoloji Mühendisliği

Nanoteknoloji mühendisliği, Atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir. Nanoteknoloji mühendisleri sayesinde gelecekte oldukça büyük çalışmalar sergilenebilir.

9- Enerji Sistemleri Uzmanı

Enerji her dönem için ihtiyaç. Özellikle sürdürülebilir enerji için çalışmalar giderek artıyor. Gelecekte de enerji sistemleri ile ilgilenen mesleki gruplar olacaktır.

10- Veri Merkezleri

İnternetin gelişmesi ile ver merkezleri de artış göstermektedir. Giderek büyüyen ve gelecekte de büyük bir ihtiyaç olacak veri merkezleri geleceğin en fazla para kazandıracak meslekleri arasında olacaktır.

11- Uzay Turizm Rehberi

Uzayla ilgili çalışmalar ilerleyen zamanda kolayca uzaya gidebilmeyi sağlayacaktır. Gelecek için uzay için turizm rehberleri kesinlikle ihtiyaç duyulacak mesleklerden birisi olacaktır.

12- Diş Sağlığı – Diş Hekimi

İnsanlar için diş hem görünüş hemde sağlık için oldukça önemlidir. Dolayısıyla diş hekimleri de ileride teknolojinin artmasıyla hem kazançları artacak, hemde daha fazla diş hekimi ihtiyacı doğuracaktır.

13- Doktor

Doktorluk insan sağlığı açısından tarihin her döneminde ihtiyaç duyulmuştur. Çok ucuza kapsamlı bir sağlık robotları üretilmediği sürece doktorluk tarihin her döneminde ihtiyaç duyulacak meslekleri arasında olacaktır.

14- Botanik ve Ziraat Mühendisliği

Besin ihtiyacı insanlık için hayati önem taşımakta. Gıda ve belenmekle ilgili yeni çalışmalarla botanik ve ziraat mühendisleri gelecek için önemli bir rol alacaklar.

15- Yapay Zeka Geliştirme Uzmanı

16- Siber Güvenlik Uzmanı

Yapay zeka çalışmaları günümüzde de bizleri şaşırtıyor. İleride yapay zeka dahada geliştirilerek hayatımızın dahada içerisine girecek. Geleceğin en çok para kazandıracak mesleklerinden biriside yapay zeka geliştirme uzmanıdır.

Siber Güvenlik günümüzde de çok önemlidir. Teknolojinin sürekli gelişmesi ve banka hesaplarımızdan veri güvenliğimize kadar sanal bir dünyanın hayatımıza derin bir şekilde girmesi, siber güvenliğin önemini artırıyor. Hackerlara karşı önlem almak adına siber güvenlik uzmanları da gelecekte en çok para kazanan mesleklerden birisi olacaktır.