Durdurulamaz İnsanların 10 Özelliği

Durdurulamaz İnsanların 10 Özelliği

Her insanın bir hedefi vardır bazılarının hedefleri kolay şeyler bazılarını zor bazılarının ise imkansızdır. Tabi bu durum kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kolay, zor ve imkansız kavramları hedefleyen kişinin karakterine ve özelliklerini göre değişebilir. Bazıları için çok kolay olan bir hedef bazıları için imkansız olabilir üstelik bu insanlar aynı şartlar altında çalışsa bile durum böyledir. Hedefler ve ulaşılma zorlukları kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için insanlar arasında farklar oluşur. Bundan dolayı dünyada ki paranın %90 ı dünyadaki nüfusun %10 unda, dünyadaki paranın %10 u da dünyada ki nüfusun %90’nındadır.

Buradaki asıl farkı oluşturan özellikler doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı kazanılır bunun üzerine biraz düşünmek gerekir tabi kide fakat önemli olan ortada bir fark olduğudur. Bunların neticesini inceleyip iyi analiz eden herkes bu sonuçları hayatına uygulamaya başladıkça başarılı olmuşlardır.

Başarılı insanlar genel olarak bir çok kez başarısızlık yaşamış ama yılmamış insanlardır. Burada şunu da görüyoruz inatçılık önemli ama inatçılık genel olarak kötü bilinir. Yani özelliğinizi nerede nasıl ve ne ölçüde kullandığınız sizi durdurulmaz başarılı bir insan yapar. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz 10 durdurulmaz adım ise sizin bu yolculukta ki kılavuzunuz olacaktır.

1- Kendinize Güvenin

Kendine güvenen bir insan ile kendine güvenmeyen bir insan arasında dağlar kadar fark vardır ve bu fark 1 km uzaktan bile fark edilir. Duruşu, oturuşu, konuşması ve diğer özellikleri ile kendine güvenen insanlar her zaman daha çok dikkat çeker ve daha çok sözü dinlenir. Bu kendine güvenmeyi ego ile karıştırmayan fakat kendine güveni gerçekten iyi olan insanlar her zaman daha başarılı olmuşlardır. Cesur ve bu yolda karşınıza çıkacak engelleri aşmak konusunda tam bir bir güven kaynağı olmanız gerekiyor. Ben yaparım, azmedersem başarırım diyen herkes bir yerden sonra başarıyı yakalamıştır.

2- Harekete Geçin

Harekete geçmek için en iyi anın gelmesini bekleyenler asla harekete geçmezler çünkü o an asla gelmez. En iyiye ulaşabilmeniz için harekete geçmeniz gerekmektedir. Yolda çıkanlar engeller sizi en iyiye yönelmeye sevk edeceklerdir harekete geçilen kötü bir plan hiç harekete geçilmeyen iyi bir plandan daha iyidir. Bazıları korkularından bazıları ise en iyiye ulaşmak için hareketsiz kalırlar. Önemli olan ise bir şekilde harekete geçip yavaş yavaş da olsa en iyiyi yakalamaktır. Harekete geçmek bütün planların ana noktasıdır. Dünyanın en iyi planını da yapsanız harekete geçmezseniz o plan sadece sizin kafanızda ölüp gider.

3- Sorunlara Karşı Güçlü Durun

Her işte sorunlar olacaktır ve şunu unutmayın ki ne kadar büyük sorunlar çözerseniz o kadar çok kazanırsınız. Buna basit bir örnek vermek gerekirse ortalama bir şehrin valisi o ilin sorunlarını çözer o il ile ilgilenir ve o il hakkında başı ağrır. Fakat bir ülke başkanı ise tüm ülke adına sorunlar ile karşılaşır alacağı kararlar çözümler için çok daha fazla insanı etkiler. Bundan dolayı başkan daha yetkili ve daha çok kazanandır.

Bunu şirketlere uyarlayacak olursak da durum böyledir. Bir departman başkanı o departman sorunlarını çözer bundan şirkette 3-4 tane vardır. Bir de Ceo vardır tüm bu departman başkanlarının sorunları ile ilgilenir hepsini birden düşünür en çok kazanan ise Ceo’dur. Yani ne kadar çok sorunla baş edebilirseniz o kadar başarılı olursunuz ve o kadar çok para kazanırsınız.

4- Değişime Ayak Uydurun

Değişime ayak durduran herkes, her ülke, her şirket ya zirvede kalmayı başarmıştır ya da zirveye çıkmıştır. Fakat bunun tersi olarak düşünürsek de Nokia örneğini çok rahat verebiliriz. Android sistemlere geçiş teklifini uzun süre ret eden firma şuanda kimler tarafından kullanılıyor. Bir zamanların en iyisi olmasına rağmen günümüzde çok ama çok az kullanılan bir firma halini almış durumda.

Bundan dolayı herkes değişime açık olmalıdır. Dünya gelişiyor, ihtiyaçlar değişiyor ihtiyaçlara karşı yeni şeyler çıkıyor. Değişime ayak uyduranlar ayakta kalırken ayak uyduramayanlar ise kötü bir duruma düşüyor. Değişim sizi korkutmasın herkes değişimden korkabilir ama korktuğunuz bir şeyi kolaylıkla yapamazsınız bundan dolayı korkmayın değişime açık olun ve değişim sizi geliştirsin.

5- Kendinizi Hedeflerinize Adayın

Hedefi olan bir insan olmasanız bu yazıyı muhtemelen okuyor olmazdınız bundan dolayı hedefinize sadece öylesine bir şey olarak bakmayın. Örneğin hedefim şu illa bir ara olurum demeyin. Hedefinize odaklanın ve bu hedefi gerçekleştirmek için kendinizi adayın. Fedakarlık olmadan başarı da olmaz, kendinizi ne kadar bir hedefe odaklarsanız o kadar kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz.

6- Sorumluluk Alın

Sorumluluktan kaçan insanlar sürekli öteleyen insanlardır. İngilizce öğrenmesi gerekirken sürekli erteleyenler bu sorumluluktan sürekli kaçmaktadırlar. Aldığınız sorumluluklar neticesinde başarılı olursanız zaten arkasında durursunuz fakat başarısız olursanız da bunun arkasında durun iyi liderler her zaman bundan dolayı takip edilir.

Başarısızlıklarınızın sorumluluklarınızı ne kadar çok alırsanız o kadar daha başarılı biri olursunuz. Örneğin bir konuda ekip çalışmasında başarısız oldunuz suçu diğer ekip arkadaşlarınıza atarsanız asla başarılı olamazsınız. Suçu siz de kabullenin bu sayede kendinizi geliştirin ki bir daha yaşanacak gelişmelere daha hazırlıklı olabilin.

7- Çevrenizi Çok İyi Seçin

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Bu sözden hareketle ne demek istediğimiz anlamışsınızdır. Sizin sürekli zaman geçirdiğiniz insanlar ya sizin gibi olur ya da siz onlar gibi olursunuz. Çevrenizdeki insanlar hayatta ya sizi motive eder, teşvik eder yada bunların tam tersini yapar. Çevrenizin ortalama kazancı 3-4 yıl içinde sizin de kazancınız olur. Bundan dolayı gerekirse yakın arkadaşlarınızdan size zarar verenler ile görüşmeyi kesin bu sizin yararınıza olacaktır.

8- Sürekli Öğrenin

Eski zamanlarda gücü olan insanlar daha çok para kazanırdı. Günümüzde ise bilgili insanlar daha çok kazanıyor. Kim daha çok kazanıyorsa inanın ki o daha çok bilgilidir. Hangi konuda olursa olsun bilgili bir insan her zaman bir adım öndedir. Hangi işi yapıyor olursanız olun sürekli öğrenin, karşınızdakinin veya edineceğiniz bilginin kime olduğuna bakmadan sadece öğrenmeye odaklanın.

Öğrenmeye açık insanlar gelişime açık insanlardır. Gelişmeye ve öğrenmeye açık insanlar her zaman başarılı olmuşlardır ve durdurulamaz olurlar. Hayattaki en önemli şey öğrenmektir. Çünkü bilginin sınırı yoktur. Bilgi konusunda sınır koymak en büyük bilgisizliktir. Bu konuda sürekli öğrenin, sürekli gelişin ve durdurulamaz olun.

9- Dengeli Yaşayın

Bazen bir konuda çok ileri gidebilirsiniz ama bir durup bakmanız gerekebilir. Çok çalışmak için sağlıksız kalmayın, sağlık her şeyden önemlidir. Veya bu gibi durumlarda her şeyi dengeli götürmeye çalışın. Sadece çalışmayın veya sadece dinlenmeyin. Sadece oyun oynamayın, sadece gezmeyin. Bir dengeniz olsun her konu da beraber çalışıp birlikte yürütebilirsiniz. Denge kurmayı başarırsanız hem başarılı hem de sosyal bir insan olursunuz.

10- Her Zaman Daha İyiyi hedefleyin

Hedefler her zaman vardır. Hedeflerinize ulaşabilirsiniz veya zorlukta çekebilirsiniz. Yılmayın devam edin veya hedefinize ulaştınız mı yine yeni hedefler olacaktır. Bir işte çalışıyorsanız ve bir konumda olmak istiyorsanız o konuma gelince durmayın. O konumdan daha iyi yerlerde var.

Girişimci iseniz çok büyüdünüz diyelim, durmayın daha da durabilirsiniz. Bunu farklı algılamak da tehlikelidir bu demek değil ki durmadan yükselin, hayır böyle değil. Büyük bir işi başardınız diyelim sonra biraz dinlenin yine bir bakın daha iyi nasıl yapabilirim diye bakın. Dinlendikten sonra başarınızı kutladıktan sonra yapabilecekleriniz için çalışmaya ve gelişmeye devam edin.