21.Yüzyılda Başarılı Bir Girişimci Olmanın 8 Sırrı

GİRİŞİMCİLERİN 8 SIRRI

Günümüzde girişimci olmak kavramı üzerinde çok şey yazılıp çizilmektedir. Fakat girişimcilik kavramını önce zihnimizde sonra ruhumuzda keşfetmek gerekir. Bu durumları kendi içimizde sağladıktan sonra artık girişimcilik yoluna girmeye hazırım diyebilirsiniz. Gelin hep birlikte bugün doğru girişimcilik üzerine biraz göz gezdirelim. Ama göz gezdirmeden önce ünlü girişimcilerden birisi olan Steve Jobs’ın kalpten ve kendi içimizdeki doğru girişimciliği hatırlatacak sözüne bir bakalım.

“Bu hayatta zamanınız kısıtlı, bu yüzden onu başkalarının hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır.”

1-Yeteneklerimizin Farkında Olmak

İlk öncelikle ” yeteneğim yok” veya “ben yeteneksizim” gibi düşüncelerden kendimizi arındırmamız gerekiyor. Yeteneklerimizin sınırı veya bir kalıbı yoktur. Önemli olan zihnimizdeki kendimize dair olan düşüncelerimizi değiştirmeye başlamaktır. Düşünceler ve fikirler değiştirdiğiniz zaman inanmanız gereken ilk madde ” ben bu işi yapabilirim” maddesidir.İkinci adım olarak ise yapacağımız şey üzerine bir gelişim sağlamaktır. Kısacası “KENDİMİZİ GELİŞTİRMEK” diyebiliriz. Belirlediğiniz fikir üzerine kendinizi geliştirmeye başladıysanız artık yeteneğinizin farkınıza zaten varmışsınızdır.

2- Kararlı Olmak

Hayattaki en önemli ve bizi yönlendiren unsurlardan birisi verdiğimiz kararlardır.Kimi zaman bizi ileriye kimi zaman geriye taşır , kimi zamanda olduğumuz yerde kalmamızı sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta karar verirken adeta bir satranç oynar gibi düşünmektir. Satranç oyunundaki gibi vereceğiniz kararlarınızın anlık sonuçlarını , ileri ki sonuçlarını ve gelişebilecek olağan dışı durumları düşünmeniz gerekmektedir. Strateji geliştirerek ve düşünerek aldığınız kararlar  hayatınıza her zaman olumlu şekilde etki edecektir.

3-İstekli Olmak

Hayatımızda gerçekleşen durumlara karşı en önemli yön veren unsurlardan birisi de isteklerimizdir. Ne istediğimizi bilmedikten ve belirlemedikten sonra olduğumuz konumun dışına çıkmak neredeyse imkansızdır. Ama ne istediğimizi tam olarak belirlersek ve çevremizdeki olumsuzlukları bahane etmeden isteklerimize tam bir şekilde odaklanırsak hayallerimizin gerçekleşmesinde hiçbir engel olamaz.İstediğiniz şeyleri doğru bulmayanlar olabilir.

İnsanlar karşı çıkıp yersiz cümlelerle motivasyonunuzu da kötü etkileyebilir.Bu kısımda önemli olan sizin ne düşündüğünüz ve ne istediğinizdir.Sizin için olumlu ve destekleyici yorumları cebinize atmakta fayda var.Bilinçsiz yorumları önemsemeden azim ile istediğiniz şeye odaklanmak sizlere her zaman girişimciliğin kilidini açacaktır.

4-Planlı Olmak

Planlı olmak girişimci olmak için en temel adımlardan birisidir. Planlı olmaya dair şöyle bir şey önerebiliriz.Hedeflerinizi gerçekleştirirken kendiniz nasıl mutlu ve huzurlu hissediyorsanız planınızı ona göre yapmanız gerekir. Motivasyonunuzu sağladıktan sonra planlarınıza eklemeniz gereken bir husus hedeflerinizi yetiştirmektir. Hem mutlu olduğunuz hemde işlerinizi yetiştirebildiğiniz kendinize göre plan oluşturduktan sonra önünüzde duracak güç yoktur. Girişimciliğe bir adım daha attınız diyebiliriz.

5-Kişisel Gelişimi Sürekli Kılmak

Yaşantımızda ve yaptığımız her şey de öğrenmenin sınırı yoktur. En öncelikle öğrenme alışkanlığını kazanmanıza dair sizlere önereceğim ilk şey kitap okumak olabilir. Sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz alana yönelik kitapları okuyup farklı fikirler edinmeye çalışın. Fikriniz ve düşüncenize yönelik,girişimcilik alanına dair doğru ve bilinçli insanların seminerlerine,eğitimlerine katılmanızı önerebilirim. Zaten bu dediğim iki hususu gerçekleştirdikten sonra öğrenme seçeneklerinizin çok daha fazla olduğunu zaten sizlerde fark edeceksiniz. Ne olursa olun öğrenmekten korkmayın. Çünkü öğrenme süreci ve kişisel gelişiminiz sürdükçe girişimciliğin yolları size bolca açılacaktır.

6-İyi Bir Şekilde Araştırma ve Analiz Yapmak

İlk öncelikle araştıracak veya üzerine çalışacağınız bir konu olmalıdır. Burada önemli olan husus isteklerinize,ilgi alanınıza veya kendinizle bağdaşan bir konu bulmanızdır. Söylediğim şartlarda bir konu bulursanız  araştırma süreciniz zevkli ve verimli bir şekilde geçer. Konu bulduktan sonra taslak bir araştırma planı çıkardığınız takdirde araştırma süreciniz hızla ilerleyecektir.

Analiz yapma, analitik düşünme yeteneğimizi geliştirmenin de en etkili ve eğlenceli yöntemlerinden biridir. Analitik düşünme, bir sorunu veya konuyu alt bileşenlerine ayırıp, her bilgiyi ayrıca değerlendirebilme yeteneğidir. Analitik düşünme yeteneği güçlü kişiler, karmaşık yapılar karşısında pratik çözümler üretebilirler, konuları kolay kavrayarak sağlıklı çözümler geliştirmede başarılı olurlar. Bu konuştuklarımızın sonucunda analiz yapmayı ve araştırma becerisini bir arada iyi bir şekilde ortaya koyduğunuz zaman girişimciliğe dair önünüzde bir engel yoktur.

7- İyi Bir Ekip Kurmak

İyi bir ekip kurduğunuz takdirde yapacağınız işlerde ve planlamalarda zamandan tasarruf edersiniz. Çalışma esnasında oluşabilecek problemler daha hızlı çözülür. Farklı kültürden ve karakterden insanlarla bir arada çalışmayı deneyimlemiş olursunuz. Farklılıklarımızla bir arada barış içerisinde yaşamak ve iş yapmak iyi bir ekibin en önemli temel taşlarından birisidir. Doğru bir ekip ile çalışan insanların kişisel gelişimlerinin %90  arttığı gözlemlenmektedir.

İyi bir ekip demek yapacağınız işin çevrenize ve kamuoyuna karşı iyi bir imaj sergilemesinde de çok önemlidir. Ayrıca iyi bir ekibin yapacağınız işte iyi bir kazanç ve kar elde etmesinde de önemli bir pay olduğunu unutmamakta fayda var. Kısacası sağlam bir ekibin günümüzde başarılı bir şekilde gerçekleştireceği daha çok fikir vardır.

8- Tutku İle Çalışmak

Bir işte çok başarılı olmak ve fark yaratmak istiyorsak, tutkuyla yapmalıyız. Eğer tutkuyla bağlanamıyorsak işimizde zaten çok başarılı olma şansımız da yoktur.Herkes gibi çalışır, mesai saatini doldurur, evin yolunu tutarız. NBA liginden pek çok yıldız geldi geçti.Aklıma hemen Michael Jordan geliyor.

M.Jordan, olağan üstü yetenekleri olan, diğer oyunculardan daha uzun bir basketçi değildi. Hatta birçok ligdeki birçok oyuncu ondan daha uzundu ve birçoğu da ondan daha yetenekliydi. Ama o en tutkulu ve basketbolu sevgi dolu oynayan bir oyuncuydu. En çok şut antrenmanı yapan, uzun saatler tek başına turnike çalışan oyuncuydu. Belli süre sonra dünyanın en iyi basketbol oyuncuları listesine adını yazdırdı. Buna benzer birçok hikaye söyleyebiliriz. Burdan çıkarmamız gereken sonuç iyi bir girişimcinin yapacağı işi sevgi ve tutku ile yapmasıdır. Tutku ile yapılan her iş en kısa sürede başarıya ulaşacaktır.