12 Ünlü İş Adamının Başarı Hikayeleri ve Önemli Sırları

Başarı Hikayeleri ve Sırları

Ünlü iş adamlarının başarı hikayeleri saymakla bitmez fakat size bir kaç tane sırlarından bahsedelim.

Dünyada binlerce proje içinden sıyrılıp büyüyen proje ve girişimlerin zirveye çıkma hikâyeleri herkes tarafından merak edilmektedir. Birçok insan bu büyük ve dünyaya mal olmuş girişim ve başarı hikâyelerinin altında sihirli bir formül veya ilahi bir dokunuş olduğunu düşünür. Hiçbir başarı tesadüf değildir ve eğer fikrinizde “inanç” varsa  sonuç mükemmel olacaktır. “İnanmak, başarmanın yarısıdır” sözü aslında bütün her şeyi özetlemektedir.

Ünlü iş adamlarının başarı hikayeleri , sürekli değişen ve gelişen bilgisayar ve internet dünyasında, bu değişimlere ayak uydurmaya devam eden ve döneme damgasını vurmuş 12 kişi var. Bu 12 kişi gizli formüller kullanmak yerine yaptıkları işe karakterlerini yansıtarak başarıya ulaştılar. Gelin sizlerle birlikte bu 12 kişinin başarı hikayeleri ve sırlarına göz atalım.

Kararlılık

Steve Jobs / Apple, NeXt, Pixar

Jobs 2005’te Stanford Üniversitesi’nde yaptığı meşhur konuşmasında yeni mezun olacak gençlere “kararlılık” hakkında bol bol öğüt vermişti. 1980’ler de kendi kurduğu şirketi Apple’dan nasıl kovulduğunu ve yaşadıklarını şöyle özetledi; “30 yaşındaydım ve kapı dışarı edilmiştim. Endişe, bir girişimcinin hayatında olmazsa olmaz hislerden biridir, fakat kurduğum şirketin tepesindeyken alaşağı edilip şirketi başkalarının elinde görmek gibisi yok.”

Yaşadığı çaresizliği “iCon” adlı kitapta intihar planları yaptığını açıklayarak dile getirmişti. Çoğu insanın vazgeçeceği noktada Steve Jobs’ın kararlılığı ortaya çıktı. O zamanlar sıradan bir şirket olan NeXt ve Pixar’ı oldukça yüksek noktalara taşıdı. Ve daha sonrada  zor durumda olan Apple’ın başına geçerek şirketini zirveye oturttu. Steve Jobs’ın açık formülü tam olarak “kararlılık”tı!

Yenilikçilik

Sergey Brin ve Larry Page / Google

Google’ın kurucularından olan bu iki genç para peşinden koşan iş adamları değildi. Sadece iyi bir arama teknolojisi oluşturmak isteyen iki hackerdı. Yapılandırdıkları Google’ın nasıl sonuçlanacağı hakkında en ufak bir fikirleri yoktu. İçlerinde sadece yeni bir şey üretme ve üst düzey bir teknoloji geliştirme isteği vardı. 90’larda popüler olan ve ağırlığını piyasa koymuş olan Yahoo ve Lycos gibi birçok arama motoru zamanında ciddiye almadıkları Google tarafından sönük bırakıldı ve Google’ın bindiği treni çoktan kaçırdılar. İkili, Google AdWords açılana kadar yeterince para kazanamadı fakat kendilerini adadıkları amaç ve sabırla internet devriminin rol sahibi oldular.

Tutumluluk

Aaron Patzer / Mint

Büyük koltuklar, geniş bir ofis, pahalı mobilyalar büyük bir şirketin olmazsa olmazı gibi görünebilir. Mint.com’un kurucusu Aaron Patzer ise bu ‘ihtişam’ efsanesini çürütmekte oldukça başarılı. Tutumlu ve sade karakterini çalışma hayatına da yansıtan Patzer, açtığı internet sitesiyle internet dünyasında bir ilki başardı. Mint.com ziyaretçilerine bütçelerini denkleştirmek için çok kolay ve ucuz bir yol sundu. Patzer, 90’larda kullanıcılarını oldukça zarara uğratan benzer sitelere tutumluluk dersi verdi. Mint.com’un 2009 kârı 170 milyon dolar olarak açıklanırken Patzer’ın tutumluluk politikası meyvesini vermiş gibi görünüyor.

Deneysellik

Mark Zuckerberg / Facebook

Genelde insanlar, yaptıkları girişimler başarılı olduktan sonra rahat oda ve koltuklarında yakaladıkları zaferin tadını çıkarmayı severler. Normal olarak başarıya ulaşmış çoğu projede değişiklik yapmak için genelde korkulur. Bu algının en büyük düşmanlarından birisi Mark Zuckerberg olmalı. Açıldığı günden beri sürekli değişen ve gelişen bir platform olan Facebook, hala da başarısını kat kat artırarak yoluna devam ediyor. Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Facebook’ta kendine ait bir oda ve masası olmayan Mark’ın başarısı tesadüf olamaz.

Marjinallik

Tim Ferris / Four Hour Work Week

Girişimci Tim Ferris, Four Hour Work Week (4 Saatlik Çalışma Haftası) adlı kitabıyla girişimcilere yeni bir iş kültürü aşıladı. İnsanların kişisel yaşam zamanlarını hafta sonu ve tatillerini sıkıştırmasını eleştiren Ferris, yaşamak istediğimiz yaşamı bugün yaşamak için çalışmayı öneriyor. Bu konudaki püf noktayı para kazanmak için daha mücadele, daha fazla sistemler kurmak olarak gösteren Ferris’e göre sadece istediği yaşam tarzını sürdürenler başarılı olabilir. Ferris amacı, bol boş zaman yaratıp tembellik yapmak değil, zamanı yapmak istediği şeylerle doldurmak olarak tanımlıyor. Spor aşığı olan Ferris, yaptığı tüm işlerini sporla harmanlayarak yapıyor ve oldukça başarılı olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Sadelik

Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim / YouTube

Bu üç kafadar, mühendislerin en ünlü tabirlerinden biri olan “KISS” (keep it simple, stupid – basit olsun, salak) deneyimini en iyi anlayanlardan. Sadece kendi videolarını yüklemek için oluşturdukları platform sadelik ve basit arayüz sayesinde bugün en çok tıklanan siteler haline geldi. Büyük hayaller kurmadan yola çıkan bu girişimciler, basitliğin çekiciliğinden yararlanarak bugün en çok ziyaret edilen sitelerden birini kurdular. Ve Google 2007 yılında bu sade ve basitlik için 1 Milyar ücret ödedi ve kendi bünyesine kattı.

Tüketici Odaklı

Paul Graham / Viaweb

İnternette iş başarısı hakkında kitap yazabilecek biri varsa bu kişi Paul Graham’dan başkası olamaz. Graham, bugün birçok yeni kurulan internet şirketine başlangıç sermayesi sağlayan bir girişimci, Y Combinator şirketinin kurucu ortağı. 1995 yılında Viaweb’i kurduğunda tek amacı, teknolojiyle barışık olmayan girişimcilere internet üzerinde mağaza açmayı ve bu mağazayı yönetmeyi sağlayan bir servis sağlamaktı. Viaweb, başarılı servisler sağlayarak 1998’de Yahoo tarafından 45 milyon dolara satın alındı. Graham’ın deneyimlerinden çıkardığı sonuç ise “insanlara sadece istedikleri şeyleri sun ne azı ne fazlası“.

Tabuları Yıkın

Niklas Zennstrom / Kazaa, Skype, Joost

İsveçli girişimci Niklas Zennstrom internet dünyasındaki kuralları tam anlamıyla tekrar yazdı ve bilinen kuralların değişmesine neden oldu. Zennstrom’un geliştiridği programlar Kazaa ve Skype internetin paylaşım boyutunu bambaşka noktalara getirdi. Kazaa programının ‘peer to peer’ (eşten eşe) paylaşım sistemini kullanması kullanıcıların her türlü dosyanın paylaşımını oldukça kolaylaştırdı ve hızlandırdı. Bu durum medya tekellerini oldukça zor durumda bıraktı. Çok ucuz konuşma imkânı sağlayan Skype ise telekom devlerini köşeye sıkıştırdı. Aslında Zennstrom’um tabuları yıkarken işi çok da kolay olmadı; müzik şirketlerinin kendisine açtığı davalar nedeniyle yıllarca ABD’ye giremedi.

Odaklanmak

Max Levchin / PayPal

PayPal kurulduktan çok kısa bir süre sonra başarı merdivenlerini çok hızlı tırmanıyordu. Ama sitenin başı yolsuzluklarla ciddi anlamda dertteydi. Bu durum ilk zamanlarda kâr oranlarını ciddi olarak etkilemeye başlamıştı. Levchin zor olanı seçti ve yolsuzluklara odaklandı. Şu anda Paypal online ödemelerde en güvenilir marka oldu. 2002′de eBay 1,5 milyar dolara PayPal’i satın aldı. Levchin’in verdiği mesaj: “Sorun ne kadar büyük olursa olsun zaman içinde odağını kaybetmeden çözüm için çalışmak, konsantre olmak, vazgeçmemek”olmuştur.

Hırs

Jeff Bezos / Amazon.com

Aklına gelen her türlü kitap, CD, DVD, video oyunu internet sitesinde satacağını düşündüğünde Bezos’u çoğu kişi ciddiye almamış. Hırs küpü olarak adlandırılacak olan Jeff , mega dükkan Amazon.com’un şimdiki konumunu hırsına borçlu. Kâr etmesi uzun süreler alan Amazon.com için her şey şu anda yolunda gibi görünüyor.

Fırsatçılık

Tom Anderson / MySpace

ünlü iş adamlarının başarı hikayeleri ve sırlarından biri de fırsatçılıktır.

Sadece internet üzerinden servet edinen kişilerin başında gelen Tom iyi bir fırsatı değerlendirmişti. Birçok sosyal ağ  vardı ama sadece video ve müzik paylaşım fikrini kimse öne çıkarmamıştı. Anderson bu fırsatçılığı ile sitesine 500 Milyon üye kattı. En çok müzisyenler ve müzik dinleyenler tarafından kullanılan MySpace’in yüksek kullanıcı kitlesi medya devi New Corp’ın iştahını kabartmış olacak ki 580 Milyon $’lara MySpace’i satın aldı.

Esneklik

Jimmy Wales / Wikipedia

Paul Graham “Önemli hedeflere ulaşmak için sarsılmaz bir özveri ve güzel bir plan gerekli” olduğunu söylerken bu sözün Wikipedia’nın babası Jimmy Wales tarafından oldukça ciddiye alınacağını düşünmemişti. Wales bir bilim adamı gibi küçük bir düşünceden büyük bir fikre giden yolu takip etti. Bu küçük iz ise esnek olma fikriydi. Wikipedia kullanıcıları sitenin kurucuları tarafından eklenen bilgilerin yanına kendi sahip olduklarını ekleyebildiklerini görünce siteye olan ilgi geometrik bir hızla artmaya başladı. Kontrollü esnekliğin gücünü kullanan Wales şu anda dünyanın en büyük online ansiklopedisinin sahibi ve birçok girişimciye esneklik konusunda yol gösteriyor.